Opavský softball: Kačenky slaví úspěchy.

O víkendu 22.-23. srpna se v nádherném areálu Snails Kunovice odehrál turnaj prémiové soutěže Superligy žákyň v softballe. Kromě domácích se turnaji představily také týmy Arrows Ostrava, Snails Kunovice, Cats Brno a nově vzniklý opavský tým HIT Opava. Ten má zatím (oproti soupeřům) nevýhodu v malé hráčské základně a nižšímu věku některých hráček. Zmíněnému stavu neprospěl ani poměrně necitlivě zvolený prázdninový termín tohoto turnaje s povinnou účastí. Jak dodává trenér Mateřanka: „Nově vzniklé družstvo teprve sbírá zkušenosti. Do této víceleté kategorie jsme letos vstoupili poprvé a na turnaj jsme odjížděli pouze s 9 hráčkami o věkovém průměru 11 let. Holky byly naštěstí celý víkend velmi statečné a rvaly se o každý bod – za což jsem jim po skončení turnaje zatleskal a upřímně poděkoval.“ Uznání se však opavským hráčkám dostalo i od soupeřů a také od domácího publika. „Sám jsem v minulosti hrál za Kunovice extraligu mužů a místní fanoušci mi zachovali přízeň a povzbuzovali nás. Velmi vítají, že díky Opavě vznikl na Moravě nový oddíl a jsou nám velmi nakloněni a fandí nám.” vysvětluje Mateřanka.

První dva zápasy poznamenalo horko a únava z cestování. “Sobota byla velmi náročná, za velkého horka jsme hráli tři zápasy základní části a postupně se utkali s Arrows Ostrava, Snails Kunovice, Cats Brno.” popisoval situaci trenér. V prvním zápase opavští dokonce dostali kanára a ani jednou se nedostali na metu – výsledné skóre 0:12. Do následujícího zápasu šly Opavanky bez přestávky, což se projevilo i na předvedeném výkonu. “Naše pálky se bohužel probudily až v poslední směně, kdy jsme skóre stáhli ze stavu 0:6 na 4:6, nicméně srovnat a vynutit si prodloužení už jsme nedokázali.” neskrýval lehké zklamání trenér Mateřanka. Výsledkový obrat na turnaji přinesla vytoužená pauza, kterou opavský tým využil k dobrému obědu a taktické poradě. Posíleny obědem se opavské hráčky s chutí (a velkou vůlí po vítězství) pustily do zápasu s Cats a po výhře 8:1 si zajistily účast v nedělním semifinále, ve kterém je čekali domácí Snails. “Hráčky Snails měly pochopitelně výbornou podporu publika, ale i náš kotel konečně našel odvahu, srdnatě vzdoroval a naléval našim holkám krev do žil.“ Zářil po utkání trenér. A měl k tomu důvod. Po velmi kvalitním výkonu vyhrály jeho svěřenkyně 3:1 a mohly se chystat na finále proti Arrows Ostrava. Nemalou zásluhu na tomto vítězství měla Jindřiška Mateřanková, která soupeřky eliminovala svými rychlými a přesnými nadhozy, jimiž sama zařídila 12 z 15 nutných outů. Ve finále se již opavským hráčkám tolik nedařilo, když již po první směně prohrávaly 0:5 a celý zápas pak 1:10. O čestný bod se postarala Kristýna Vilímcová po krásném dlouhém odpalu Adély Poledňákové. „Musím uznat, že jsme zápas nezvládli. Ale myslím, že jsme doplatili na malý počet hráček, že na nás dolehla únava. Celý turnaj jsme předváděli velmi agresívní pojetí hry, holky si v tom horku sáhly na dno. Bylo vidět, že jsou na sebe pyšné a já jako trenér jsem jim po turnaji zatleskal a poděkoval za vynikající výkony.“ zhodnotil nejen finále opavský trenér.

Na turnaji došlo na straně opavských i k setkání generací, kdy nedělní zápasy spolukoučoval Radim Schlinger, který je zakladatelem opavského softballu a zároveň prvním trenérem Zdeňka Mateřanky, který od něj pomyslnou štafetu opavských pálkařských sportů před lety převzal.

Opavu reprezentovaly: Kroupová Emma, Poledňáková Adéla, Mateřanková Jindřiška, Mateřanková Anna, Malá Tereza, Hlávková Aneta, Tyzio Agata, Vilimcová Kristýna, Amélie Leifertová pod vedením trenérského dua Zdeňka Mateřanky a Radima Schlingera.

A na konec výzva trenéra Mateřanky: „Softball je úžasný kolektivní sport pro holky. Máme velmi kvalitní tým útočící na mistrovství ČR s cílem jej příští rok vyhrát. Potřebujeme kádr doplnit dívkami ručníku 2008 a 2009 – uplatnění najde až deset dívek.“ Přijďte si vyzkoušet tento úžasný olympijský sport pod vedením mistra ČR a Evropy. Informace o oddíle najdete na www.hitopava.cz.

You may also like...